Graikinių riešutmedžių sodinukai

FB_IMG_1584436521280

PARDUODU graikinių riešutmedžių sodinukus ir pridedu tekstą kaip lengvai UŽSIAUGINTI SODINUKŲ PAČIAM.

Šiemet parduodu trimečius graikinio riešutmedžio sodinukus. 30-50 cm aukščio. Riešutai imti nuo 5 Lietuvoje augančių medžių iš skirtingų regionų. Vieno sodinuko kaina 6 eurai. Imti ne mažiau kaip 20 vienetų. Atsiimti mano sodyboje Ukmergės raj. Kreiptis gerazemdirbyste@gmail.com

GRAIKINIŲ RIEŠUTMEDŽIŲ AUGINIMAS

Komentaruose prašė, jog parašyčiau kaip auginu iš sėklų graikinių riešutų sodinukus.

1. Reikia gauti GERŲ riešutų. Ieškai Lietuvoje augančių riešutmedžių. Galima skelbimą į facebooką įdėti, galima per draugus ir pažįstamus. Jei niekaip nerandi, tai eini į turgus. Ten ieškai ne baltų, šviesių, reiškia su chemija nenuplautų ir neperdžiovintų riešutų. Jie tokie tamsesniu kevalu, kartais dar nešvarūs, su tokiom atplaišėlėm nuo kevalo apvalkalo. Tai štai jie yra ne pramoniniai ir lietuviški. Dar gali paklausti pardavėjo iš kur riešutai ar tikrai lietuviški. Taip pat galima skelbimų portaluose rasti parduodamų lietuviškų riešutų. Taigi, rudenį susiperki po kilogramą visų lietuviškų riešutų kiek tik gavai, pavyzdžiui, iš septynių tiekėjų. Ir tada testuoji juos ar jie geri. Žiūri ar riešutai dideli, ar plonas lengvai perskeliamas kevalas, ar lengvai ir nesusitraiškęs branduolys išsiima ir kiek to branduolio yra. O svarbiausia – žiūri pagal skonį. Tai štai kai atsirenki tau tinkamus riešutus, tai belieka pasėti.

2. Aš imu vieną savo daržo lysvę, kuri yra metro pločio ir bilekiek ilgio. Ten sėju eilutėmis skersai lysvės. Riešutai eilutėje liečiasi vienas su kitu. O tarp eilučių paliekamas maždaug sprindžio tarpas. Sodinamas riešutas 2-4 cm gylyje.

3. Toliau eina apsauga nuo peliukų. Aš pažiūriu prognozes kada jau praneša, jog žemė užšals. Ir dieną prieš užšalimą nukabliuoju piktžoles ir pasėju. Tada peliukai nepaima riešutų, ypač smulkesnių riešutų – lazdyno, kedro ir sėklų – obuolių kriaušių, nes tokiu pat būdu šalia graikinių dar sėju ir visokių kitokių medelių medelyną. Jeigu nenorite sekti oro užšalimo, tada yra kitas būdas. Perki metalinį tinklelį, kurio akutės 6 milimetrai ir uždedi jį tiesiog ant viršaus lysvės. Graikiniams galima būtų dėti ir stambesnį tinkliuką, bet ką daryti kitais metais, kai graikinių jau nebeauginsit, o gal ką kitą sėsit. Taigi, pasitarnaus tas pats tinkliukas. O pelės pro retesnių akučių tinklą pralenda. Tad pirkti tokį. Iš šono pelės neina, taigi įkasti tinklelio nereikia. Tik padėti ant žemės. Galima akmenim ar lentgaliais prispausti kraštus tinklelio. Kaip supratote graikiniai riešutai, kaip ir visi kiti medeliai yra sėjami prieš žiemą. Jie lauke pašąla ir paskui labai gerai dygsta palyginus su pasėtais pavasarį.

4. Pavasarį tinklelį nuimam ir riešutai sudygsta.

5. Augančius sodinukus mulčiuojame šienu ar pjuvenom. Pjuvenom pavojingiau, nes ten šilta dirva gaunasi ir sulenda kurkliai. Mulčiuojant šienu kurklių nebūna. Paravim kartą ar du per sezoną.

6. Po metų sodinukams bus per mažai vietos, tad pavasarį juos persodinam didesniais atstumais – maždaug per pėdą vienas nuo kito. Taip jie gali augti dar metus ar du kol bus virš kelių aukščio ir jau bus galima sodinti į nuolatinę vietą. Galima ir anksčiau sodinti į nuolatinę vietą. Kad ir vienmečius. Jei jų turi du-tris. Bet jei tau reikia dvidešimt riešutmedžių, tai jų tokių mažų žolėje nesužiūrėsi. Lengviau paauginti medelyne kol jie užauga iki tokio dydžio, kad išlenda virš žolės lygio jų lapai ir tokius jau galima sodinti į vietą ir palikti be priežiūros.

7. Žiūrint kada pas jus būna šalnos, bet pas mus šalnos būna iki birželio 22 dienos, tai gegužę atsprogę sodinukai nušąla. Juos galima apsaugoti agroplėvele. Jei neapsaugai, tai jie po kurio laiko atsprogsta patys, išleidžia naujus ūglius, bet šie jau turi mažiau laiko pasiruošti žiemai. O svabiausia – išleidžiamas ne vienas ūglis, o du-trys. Ir gaunasi ne medis, o krūmas. Ir toks augalas yra nepraktiškas. Jis nespėja medėti ir vis nušalinėja, jis ne taip sparčiai auga kaip vienakamieniai ir t.t. Todėl gegužės-birželio mėnesiais kai tik nušalę sodinukai išleidžia naujus ūglius reikia pirštais nugnybti visus ūglius ir palikti tik vieną – stipriausią. Tada visa šaknų kuriama energija eis tik vienam tam likusiam, jis geriau augs ir spės sustiprėti. Visus medžius taip reikėtų prižiūrėti, kad iki metro aukščio ar daugiau jie nesišakotų. Ypač slyvas. Jei leidi šakotis, tai paskui smulkūs vaisiai užauga. Tą sakė dar Mičiūrinas.

Čia jums tik atrodo sudėtinga ir daug punktų, bet esmė labai paprasta – radai gerą riešutą ir įkišai į žemę iš rudens. Tiek žinių tereikia.

Yra ir kitų sodinimo būdų, pavyzdžiui, kai sėjama į vazonėlius, o gegužę nugnybiama šaknis ir persodinama į lauką. Bet man mano būdas lengvesnis, natūralesnis, tai darau būtent taip.

Kiekvienas galit labai lengvai šimtus sodinukų užsiauginti. Labai paprasta. Derėti pradeda nuo pasėjimo maždaug aštuntais-dešimtais metais. Laikas prabėga labai greitai. Sėkmės.

Laimis Žmuida

Advertisement
Įrašyta kategorijoj Be kategorijos. 1 Comment »

Vienas atsakymas to “Graikinių riešutmedžių sodinukai”

  1. Vincentas Katilius Says:

    Sveiki,

    Norėčiau pasiteirauti ar parduodate riešutmedžio medelius po kelis vienetus, domintu kokie 5 sodinukai. Taip pat kokią dirvą rekomenduojate, bei kada persodinti.

    Pagarbiai,

    Vincentas


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: